Soyumuzu internette arıyoruz

Artık soyağacı bilgisayar programlarıyla oluşturuluyor. İnternetten ulaşabileceğiniz "Secere" adlı program nüfus müdürlüğüne alternatif bir kütük oluşturma yolunda.

***

Dedelerimizi arıyoruz

Soyağacı oluşturmaya olan ilgi gün geçtikçe artıyor. İnsanların soyağacı bilgilerini yazdıkları bilgisayar programı olan "Secere" de alternatif bir kütük oluşturma yolunda
Yüzyıllardır Batılı halklar için büyük önem taşıyan soyağacı, kısa zaman öncesine kadar bizim için pek bir şey ifade etmiyordu. Ancak son zamanlarda pek çok insan köklerinin nereden geldiğini merak etmeye başladı. Bu doğrultuda araştırmalar yapan ve soyağacında birkaç nesil öncesine kadar ilerleyen pek çok kişi bulunuyor.

Soyağacını bulmanın üç yolu var. İlki aile büyüklerinden edinilen bilgiler doğrultusunda bir çalışma yapmak. İkincisi Nüfus Müdürlüğü'nden kütük bilgileri istemek. Ancak Nüfus Müdürlüğü'nden alınacak nüfus bilgisi sınırlı. Çünkü en fazla ikiüç nesil öncesine kadar veriliyor. Üçüncü yol ise yurtdışında yapıldığı gibi çeşitli bilgisayar programları vasıtasıyla oluşan kütüklerde arama yapmak. Yurtdışında yaygın olarak kullanılan bu tip programlardan Türkiye'de sadece bir tane var o da "Secere" ... 10 yıldır "Secere" üzerinde çalışan Gürcan Yücedağ, programın faydalarını şöyle anlatıyor:

"İnsanlar www.yucedag.com sitesinde bulunan secere programına kendi bilgilerini giriyorlar. Bu program sayesinde oluşturulan küçük dosyalar internet ortamında çok daha büyük bir kütükte birleştiriliyor. Orada milyonlarca insanın adının ve soyadının bulunabileceği bir kütük haline geliyor." Yücedağ'ın internet sitesinde kayıt tutmanın iki çeşidi var. Programı 15 dolara satın alıp kendi bilgisayarınıza yüklüyorsunuz ya da internet üzerinden ücretsiz soyağacınızı oluşturuyorsunuz. Bu internet sitesinde kayıtlı yaklaşık bin kişi var. Bunların her birinin ailesinden ortalama 150 kişinin bilgisi saklanıyor. Bu da sitenin kütüğünde 150 bin kişinin kaydı olduğu anlamına geliyor. "Secere" programına girip bilgilerini bırakanların sayısı arttıkça kütükteki insan sayısı da artacak. Böylece soyadı yoluyla arama yaptığınızda birkaç kuşak önceki akrabalarınızı bulmanız mümkün olabilecek.

İLGİ ÇOK FAZLA
Yaptığı çalışmalar sonucunda kendi soyağacında 5-6 nesil kadar geriye gidebildiğini söyleyen Yücedağ, insanların bu programa çok fazla ilgi gösterdiğini söylüyor: "İlk başlarda ücretsiz olarak bu programı dağıtıyordum. 4 yıl önce ilgi artıp da benim zamanımı çalmaya başladığında ücret talep etmeye başladım. Ülkemizde pek çok insan soyağacı bilgilerine ulaşmak istiyor. Ama nasıl yapacağını bilmiyor. Bu program onlar için çok iyi bir kaynak olacak.
Ece Koçal

12 yorum

Soy ağacı

Merhaba, ben tc kimlik numaramı kullanarak soy ağacımı öğrenmek istiyorum bu konuda neler yapabileceğime dair beni bilgilendirmenizi rica eder teşekkür ederim.

29.10.2013 - Mahfer

SOYAĞACI

SOYACIMI ÖĞRENMEK İSTİYORUM

27.11.2013 - remziye

SOY AĞACI

Merhabalar,

Gidebileceğim kadar geriye giderek soy kütüğümü öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

İyi geceler,

12.12.2013 - mertyürek

soy ağacı

Soy ağacımı öğrenmek istiyorum.
Saygılarımla

17.12.2013 - KADİR ECE

soy agaci

Soy agacimizi ogrenicez ama ilgilenen yok lütfen bekliyoruz

19.12.2013 - emrahkesen

soy ağacı

Soyumun geldiği en uç noktaya kadar öğrenmek istiyorum.

15.01.2014 - ornek42

SOY AGACI

SOY AGACIMI ÖGRENMEK İSTİYORUM İNŞALLAH

02.02.2014 - sadettin

SOY

EN DİBE KADAR ÖĞRENMEK İSTİYORUM

02.02.2014 - sadettin

Soy ağacı

Merhaba bna da yardımcı olabilirseniz size minnettar kalırım

02.02.2014 - Misafir

soy agacımı ögrenmek istiyorum

ögerenip merakımı gidermek istiyorum

12.02.2014 - NUMAN ÇAY

soyağacı

soyağacımı öğrenmek istiyorum bu konu hakkında bilgi verirseniz cok sevinirim ..

11.03.2014 - talha tekeli

memleketm ve kimim ben

buzamana kadar kafamdaki soruları sizin sayanizde aydınlanır teşekkürler

14.03.2014 - birol

Konular